Forum Psychoterapia  nerwic, fobii i depresji Strona Główna Psychoterapia nerwic, fobii i depresji
NIE ODCHODŹ - POMÓŻ SOBIE I INNYM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak stres wpływa na pamięć?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychoterapia nerwic, fobii i depresji Strona Główna -> Dla pokrzywdzonych przez prawo i medyków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Temida




Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 8:38, 12 Sty 2011    Temat postu: Jak stres wpływa na pamięć?

Jaka jest nasz wiedza na temat stresu?
Wiemy, że działa na wydzielanie hormonów w sposób mogący prowadzić do nadwagi, że oprócz tego powoduje tzw. emocjonalne obżarstwo, że skutkuje bólami głowy i mięśni, że odpowiada za zaburzenia układu pokarmowego i że na dłuższą metę prowadzi do drażliwości, stanów lękowych i depresji.

Jakby tego było mało, ostatnio okazało się, że stres powoduje poważne kłopoty z pamięcią.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciceron




Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:31, 31 Mar 2011    Temat postu:

Mam płyty CD-audio, których słucham i jednocześnie wykonuję odpowiednie ćwiczenia o charakterze izometrycznym (napinająco-rozluźniającym).

Takim ćwiczeniem jest relaksacja progresywna (postepująca) Jacobsona. Celem tego ćwiczenia jest (poprzez uświadomienie sobie różnicy między napięciem a rozluźniem ) stopniowe osiąganie stanu relaksu ( rozluźnienia mięśni, naczyń krwionosnych i systemu nerwowego).

Trening autogenny Schultza jest kolejnym ćwiczeniem, w czasie którego spokojnie leżymy lub siedzimy i wysyłamy informacje (sugestie) do poszczególnych części ciała, układów i narządów, w wyniku których następuje pełne rozluźnienie całego ciała oraz zmiany morfologiczne w zakresie tzw. wydzielania wewnętrznego i składu chemicznego naszego ciała.

Obu ćwiczen słuchamy i zachowujemy się stosownie do podawanych sugestii


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fobia
Administrator



Dołączył: 07 Sie 2005
Posty: 316
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 20:59, 21 Gru 2018    Temat postu:

.
Wpływ stresu na naszą pamięć.

Uczyłeś się całą noc do egzaminu, wydaje ci się, że wszystko pamiętasz. Jeszcze godzinę przed egzaminem umiesz wszystko „na blachę”. A tu siadasz, dostajesz kartkę i... tabula rasa – nic nie jesteś w stanie sobie przypomnieć! Miałeś kiedyś podobne doświadczenie w czasach szkolnych czy studenckich? Niestety, czasem nasza pamięć łata nam właśnie takie figle, a winowajcą okazuje się stres...



Jednak wielkim uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że stres powoduje osłabienie naszej pamięci. Zachodzące procesy są dużo bardziej złożone i nie można tu mówić o liniowej zależności – im większy stres, tym słabsze pamiętanie.

Optymalny poziom stresu. Stres bowiem, nie tylko obniża naszą pamięć, a co za tym idzie zdolność do wykonywania zadania, ale czasem jest świetnym motywatorem. Każdy ma bowiem optymalny dla siebie poziom pobudzenia, w którym działamy najlepiej i najskuteczniej. Np. u osób wysokoreaktywnych, jest on dużo niższy niż u osób niskoreaktywnych.

Mówią o tym prawa Roberta Yerkesa i Johna D. Dodsona.


Stres a pamiętane treści.

Jednak to dalej nie jest wystarczające wyjaśnienie wpływu stresu na pamięć. Istotny jest również rodzaj zapamiętywanych treści. W badaniach okazało się, że na zapamiętywanie ma wpływ to, czy zapamiętywane treści są naładowane emocjonalnie. Co ciekawe w stresie trudniej nam jest sobie przypomnieć treści zabarwione emocjonalnie.

Jaka może być tego przyczyna? Może mieć na to wpływ wzmożone wydzielanie hormonów stresu jak kortyzol, czy adrenalina. Stres również pobudza strukturę mózgu, która jest odpowiedzialna za pamiętanie i przetwarzanie emocji – ciało migdałowate.

Jednak gdy mamy do czynienia ze stresem w trakcie procesu uczenia sytuacja jest odwrotna – łatwiej zapamiętujemy i dłużej pozostają w naszej pamięci informacje i sytuacje nacechowane emocjonalnie.



Tak więc to, czy jesteśmy w stresie ma wpływ na zapamiętywanie materiału zabarwionego emocjonalnie, ale nie zawsze w ten sam sposób.
Czas. Stres wspomaga nasze procesy pamięciowe, ale jedynie pod warunkiem, że jest odczuwany w tym samym czasie, co zdarzenie, które zapamiętujemy. W innym przypadku , np. gdy stresujemy się przed lub po wydarzeniu, z kolei osłabia jego zapamiętywanie. Jednak ta zależność jest istotna jedynie w pamięci krótkotrwałej.

Stres a rodzaj pamięci. Stres nie wpływa także tak samo na rodzaje naszej pamięci. Ma np. duże znaczenie dla pamięci autobiograficznej, czyli dotyczącej wydarzeń z naszego życia. Natomiast nie ma zupełnie wpływu na pamięć umiejętności takich jak jazda samochodem, czy rowerem.
Stres włącza „autopilota”. W stresie preferujemy nawykowe czynności, działamy trochę jak na autopilocie. Z trudnością przychodzą nam rzeczy, w których nie czujemy się jednak pewno, których dopiero zaczęliśmy się uczyć. Dlatego stres działa motywująco dla eksperta, za to dla nowicjusza wręcz przeciwnie.

Stresujące życie. Odkryto również, że osoby które doświadczały dużo stresu w życiu, mają poważne problemy z pamięcią w podeszłym wieku. Obecnie prowadzone są badania w tym kierunku, które mogą okazać się krokiem milowym dla leczenia Alzheimera!

Tak więc stres może być naszą zmorą, ale czasem może nas motywować.

[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychoterapia nerwic, fobii i depresji Strona Główna -> Dla pokrzywdzonych przez prawo i medyków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin